...

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۰، ۰۳:۲۴ ق.ظ

۰

«تکلیف سیاست» یا «سیاست تکلیف»

شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۰، ۰۳:۲۴ ق.ظ

اهل سیاست بودن یا نبودن، عضو حزب سیاسی بودن یا نبودن، حتی عضو دسته یا گروه خاصی بودن یا نبود... فرقی نمی کند! اصلا انسان اهل هیچ کدام از این صف کشی ها و اردوکشی ها هم نباشد فرقی نمیکند! کافی است اهل «سیاست» و «تکلیف» باشد! آنگاه است که دو رویکرد دارد در عملش، در رفتارش و حتی در نیتش:  یا «تکلیف سیاست» دارند و یا «سیاست تکلیف»!

اما آنان که رویکردشان «تکلیف سیاست» است هر کاری را با سنگ محک سیاست می سنجند و ترازوی تکلیفشان را میزان کرده اند بر روی سود و زیان شخصیشان! آنجا که منافعشان اقتضا کرد، تکلیف مدار می شوند و می آیند به میدان و زیر بیرق سیاست، سینۀ تکلیف می زنند.

این روزها زیادند این انسانهای تکلیف مدار، خاصه بین سیاسیون! اینان، همانهایی هستند که نان ِ معاششان را به نرخ تکلیف نداشته شان می خورند! به نرخ تکلیف ِ قدرت  که دارند! هدفشان تکلیف که نه، قدرت است و توبره خالی ِ قدرتشان را با سیاه نمایی ِ تکلیف، پر می کنند. اینان همانهایی هستند که نه «به انگیزه خدمت»(1) که به انگیزه «سیاست» و «سیاسی کاری» وارد میدان می شوند و از هیچ حرف و عملی برای رسیدن به مقصود ابایی ندارند! اینان همانهایی هستند که در قنوت نمازهایشان به جای «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا» ‌می گویند «اللهم ارزقنی نمایندگی پارلمان به جهت خدمت به مسلمین!! الی الابد». وای بر آنان که فراموش کرده اند که:  فویل اللمکلفین، الذین هم عن تکلیفهم ساهون!

و اما آن دسته دیگر که «سیاست تکلیف» دارند و سیاستشان عین تکلیفشان است و تکلیفشان عین سیاستشان؛  نان معاششان را از قِبَل ِ تکلیفشان می خورند. اینان همانهایی هستند که نگرانند تکلیفشان قضا نشود! و تکلیف مولفه حفاظت از سیاستشان می شود. اینان همانهایی هستند که به قول امام روح الله «باکی ندارند که شکست بخورند چه از غرب و چه از شرق»(2) بلکه « اگر به تکلیفشان عمل نکنند شکست خورده اند.» اینان همانهایی هستند که ذکر قنوتشان «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا» است.

اینان اندکند اما. اینان همانهایی هستند که به قول سید علی لحظه شناسند: تکلیف را در لحظه می شناسند. اصلا تکلیفشان را «شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ مناسب و مورد نیاز»(3) می دانند. اینان همانهایی هستند که آن وقت که اذان و اقامه می خواندند در گوششان، بند ِ «أشهد أن فاطمه زهرا بنت رسول الله» را در ادامه شهادتین ها گفته اند! و غیرت فاطمه (س) و لحظه شناسی فاطمه(س) با گوشت و پوستشان عجین شده است.

 آنگاه می شود که به وقتش، وارد عمل می شوند، به وقتش نامزد انتخاباتی می شوند، به وقتش سکوت می کنند، به وقتش پای ولایت می ایستند و عمار می شوند و حتی به وقتش صورت ِ آبرو و شرفشان سیلی می خورد برای ولایت. اینان همانهایی هستند که غیرت و لحظه شناسی را در مکتب فاطمه زهرا(س) آموخته اند...

 -----------

 (1) نامزد انتخابات باید با انگیزه‌ى خدمت وارد شود؛ ... اگر چنانچه نامزدها به مراکز ثروت و قدرت متصل شوند، کار خراب میشود؛این را باید تشخیص داد، باید فهمید، باید حدس زد... همچنان که امروز در به ‌اصطلاح دموکراسى‌هاى دنیا، در آمریکا و غیرآمریکا این رسم هست؛ ... آن رئیس جمهورى که با پول دستگاه‌هاى گوناگون و مراکز ثروت سر کار بیاید، در مقابل آنها متعهد است.آن نماینده‌ى مجلسى که با پول فلان شرکت و فلان کمپانى و فلان ارباب و فلان پولدارتوى مجلس بیاید، مجبور است آنجائى که آنها لازم میدانند، قانون جعل کند، قانونبردارد، توسعه و تضییق در قانون بکند. این نماینده به درد مردم نمیخورد. نه بایدبه مراکز ثروتهاى شخصى متصل بود، و نه به طریق اولى‌ به ثروتهاى عمومى. کسى بیاید از پول بیت‌المال مصرف کند، براى اینکه به وکالت مجلس برسد؛ این دو برابر اشکال دارد،اشکال مضاعف دارد.اینها را باید مردم مراقب باشند... (حضرت آقا - دیدار مردم قم به مناسبت سالروز 19 دی – 19/10/90)

 (2) ما نباید نگران باشیم که مبادا شکست بخوریم ، باید نگران باشیم که مبادا به تکلیف عمل نکنیم . نگرانی ما ازخود ماست . اگر ما به تکالیفی که خدای تبارک و تعالی برای ما تعیین کرده عمل بکنیم باکی از این نداریم که شکست بخوریم چه از شرق و چه از غرب ، چه داخل و چه خارج ، و اگر به تکلیف خودمان عمل نکنیم شکست خورده هستیم ، خودمان خودمان را شکست داده ایم.» (صحیفه امام روح الله (ره)، ج 22 ، ص 71 )

(3) شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس کار است که مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود. (بیانات حضرت آقا، دیدار اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى‌، 29/10/88)

۹۰/۱۰/۲۴
راحل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی